Bröve

Bröve

Bröve bir askerin askeri uzmanlık alanında, üstün ehliyet derecesi elde etmiş olduğunu göstermek üzere verilir. Mükafat olarak da ifade edilen bröve, kara – deniz – hava kuvvetlerini kapsar. Uzman brövelerini de içine alarak mükafat olarak isimlendirilmiştir. Brövelerin üzerinde MÖ 209 yazmaktadır. Bu tarih askeriyenin ilk temelinin atılış tarihi olarak gösterilmektedir. O tarih askeri sisteme onluk sistemin getirildiği tarih olarak da bilinir.

Brövelerde Atatürk resmi;

Aynı zamanda brövelerde Atatürk resmi yer alır. Bunun sebebi ise Hatt-ı müdafa yoktur, sath-ı müdafa vardır” sözü ile Atatürk’ün anılmasıdır. Bröve için hem tarih hem de Atatürk resminin sabit olduğunu söyleyebiliriz. Farklı türleri de olsa, genel hatları ile aynıdır.

Bröve Çeşitleri

Bröve çeşitleri Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Kara Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı Brövesi olarak kategoriler halinde sunulmuştur. Bröve çeşitleri,askeri başarısını göstermek üzere oluşturulmuştur. Brövelere sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz. Her kategori için farklı şekilde oluşturulmuştur. Siz de hemen inceleme yaparak, uygun olanları alabilirsiniz. Farklı fiyatlar ve tasarımlar ile sitemizde detaylıca yer verilmiştir. Bröve çeşitleri incelemenizi yaparak alabilirsiniz.

Kara Kuvvetleri Bröveleri

Kara Kuvvetleri bröveleri kara kuvvetleri alanında elde edilen başarılar için sunulur. Geniş bir alan olduğundan kendi içinde de Kara kuvvetleri bröveleri yer almaktadır. Bunları göz önünde bulundurarak siz de sitemizden inceleme yapabilirsiniz. Farklı tasarımlar ve farklı çeşitleri ile belirlenen alanlarda başarı sahibi olmuş kişilere verilmektedir. Kara kuvvetleri bröveleri için inceleme yapabilirsiniz.

 • Binicilik brövesi: Binicilik temel kursunu başarı ile tamamlayan astsubay ve subaylar için verilir. Eğer bu spor alanında Milli Takım kapsamında başarı olursa, o zaman da Milli Binici brövesi verilecektir.
 • Komando Brövesi: Brövenin kendi içinde türleri yer almaktadır. Komando temel eğitim brövesi, komando ihtisas eğitimi brövesi olarak verilmektedir.

Hava Kuvvetleri Bröveleri

Hava kuvvetleri bröveleri kendi içinde çeşitlendirilmiştir. Hava kuvvetleri bröveleri olarak farklı alanlarda başarıya ulaşmış olan kişilere verilir. Bu alanda sunulan bröveler, elde edilen başarının taçlandırılması içindir. Siz de sitemizde yer alan bröveleri inceleyerek hava kuvvetleri bröveleri arasından hemen satın alabilirsiniz.

 • Havadan ikmal uzmanın brövesi: Havadan ikmal kursunu başarı ile tamamlayan personele verilmektedir.
 • Paraşütçü brörevleri: Statük paraşütçü kursunu tamamlayan, uçan hava vasıtaları ile belirlenmiş rüzgar ve yükseklik limitlerinde beş defa otomatik paraşütle atlayış yapanlara verilir. Paraşüt brövesi kendi içinde çeşitlendirilmiştir. Alınan eğitimler ve yapılan çalışmalar üzerinden verilir. Aynı zamanda yurt içi kuruluşlarında, eğitim merkezlerinde beş defa atlayış yapanlara verilir. Aktif paraşütçülüğü sona ermiş olanlar bu bröveyi takamaz.
 • Atlatıcı ve yer ekip komutanlığı brövesi: Kursa başlayan ve bitiren subay, astsubay, uzman çavuş ve uzman onbaşılara verilir. Bu bröveyi taşımaya hak kazanan personel paraşütçü brövesini takamaz.
 • Serbest paraşütçü brövesi: Serbest paraşütçü kursunu başarı ile tamamlanmış olan toplamda ise 50 serbest paraşüt atlayışını tamamlayanlar takabilir.
 • Paraşüt katlama, birinci kademe bakım ve kontrol uzmanı brövesi: Birinci kademe bakım ve kontrol kursunu tamamlayanlara verilir.
 • Pilot brövesi: Pilotluk diplomasını alan ve onaylanan kişilere verilir.
 • Kıdemli pilot brövesi:1250 uçuş saatini tamamlayan veya 7 uçuş yılını tamamlayan kişilere verilir.

Verilen bröveler ve çok daha fazlasına sitede yer verilmiştir. Hava kuvvetleri bröveleri için hemen siz de işlem yapabilirsiniz. Anlamları da göz önünde bulundurarak satın alabilirsiniz. Çeşitlerine siteden ulaşmanız sağlanıyor. Paraşüt brövesi ve diğer çeşitleri için sitede yer alanları inceleyebilirsiniz. Özel tasarımları ve kalitesi ile avantajlı şeklide satılmaktadır.

Deniz Kuvvetleri Bröveleri

Deniz kuvvetleri bröveleri farklı alanlarda elde edilen başarılar için geçerlidir. Deniz Kuvvetleri bröveleri kendi içinde çeşitlendirilmiştir. Anlamları olan bu brövelerde tamamlanan eğitimler ve elde edilen başarıların sonucunda kişi taşımaya hak kazanmaktadır.

 • Su Üstü Brövesi: Su üstü gemilerinde 5 yıl görev yapan subay, astsubay ve uzman erbaşlar için verilir.
 • Denizaltı brövesi: Denizaltı özel ihtisas eğitimi sonunda verilir.
 • Kurbağa adam brövesi: Temel eğitimleri başarı ile tamamlayan subay, astsubay, jandarma için verilir.
 • Kurbağa adam ve dalgıç brövesi: Temel eğitimin tamamlanması ile verilir.

Deniz kuvvetleri bröveleri bu alanda elde edilen başarılar için sunulur. Sitede yer alan pek çok bröve çeşidi vardır. Siz de hemen inceleyerek, bu alanda ve diğer alanlarda da sahip olmak istediğiniz bröveleri hemen alabilirsiniz.

Muharebe Brövesi

Muharebe brövesi ödüllendirilen alanlardan biridir. Muharebe, askeri operasyon – özel harekat – mücadele harekatına katılanlar için muharebe brövesi olarak verilir. Söz edilen alanlara bilfiil işgal etmiş olan kişilere verilir. Aynı zamanda hudut güvenliği kapsamında 50 saat veya 25 sorti ve üzeri uçuşu olanlara da verilmektedir.

Muharebe brövesi almak, siteden incelemek için hemen giriş yapabilirsiniz. İstediğiniz her alanda bröve çeşitleri sunulmaktadır. Muharebe için de geçerli olan bröveler yer almaktadır. Hemen alabilirsiniz.

İç Güvenlik Brövesi

İç güvenlik brövesi terör ile mücadelede verilir. İç güvenlik brövesi bu alanda yer almış olan ve başarı ile sonuçlandırmış olan kişilere veriliyor. Kuvvet K.’lıkları J. Gn. K.’lığı tarafından belirlenerek göreve gelen birliklere verilir. Toplamda en az 1 yıl süre ile disiplinli bir şekilde görev yapan personel olmanız gerekiyor. Asgari Tuğgeneral – Tuğamiral rütbesinde amirin onayı ile verilen brövedir. Görev yapma yılına göre kaç yıldızlı olacağı da belirlenir. İç güvenlik brövesi için sitede yer alan çeşitlerini inceleyebilirsiniz. Hemen satın alabileceğiniz hemen temin edebileceğiniz şeklide sunulmuştur. Siz de hemen inceleyerek sipariş edebilirsiniz. Anlamları ile birlikte verilen bu seçenekleri inceleyerek siz de hemen alabilirsiniz.

Spolet Anlamları

Spolet anlamları çok merak edilir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde; subay, astsubay ve uzman erbaşların bağlığı olduğu sınıfın yaka işareti olarak gösterilir. Spolet anlamları şekline ve var olan yıldız sayısına göre değişiyor. Tamamen sembolik olduğundan, anlamları da sembolik oluyor. Bunları göz önünde bulundurarak inceleme yapabilir, siz de sitedeki spoletlerden alabilirsiniz.

 • Ayyıldız Türk Bayrağı çift başlı Kartal
 • Kurdun dişine kan değdi korkun siyah
 • Ayyıkdız uluyan kurt kol arması
 • Combat model subay rütbesi

Gibi türler yer almaktadır. Aynı zamanda cırtlı olanlar gibi çeşitleri de vardır. Spolet anlamları değiştiğinden, semboller ve şekiller de değişmektedir. Siz de bunları inceleyerek, hemen alabilirsiniz. Farklı modelleri ve kullanım şekilleri olanlar için sitede geniş yelpazede sunumu yapılmıştır.